● Bir matbu’daki ifrit tasviri◆


Bir matbu’daki ifrit tasviri.

Merhaba Dostlar.

Cinler ve cin davetleri hakkında çok fazla soru sorulmakta. Cinlerin hepsi şerri midir? Cinlerden korkmak gerekir mi?

Bu soruları yazımda elimden geldiğince cevaplayacağım. Öncelikle Cin daveti nedir? Sevgili dostlarım cin daveti çeşitli beldelerdeki ve çeşitli durumlardaki cinnileri gerek genel bir davet usulü ile gereksede o cinni veya müvekkilin kendi özel daveti ile olduğu belde ve durumdan kendi bulunduğumuz konuma getirtmektir. Bu bazen bir azimet okunarak yapılır bazen çeşitli kasemler getirilir ve malzemeler kullanılır. Bu malzemeler genel olabileceği gibi o cinninin davetinde kullanılması şart koşulan malzemelerde olabilir. Örnek olarak; Bir takım cinler sandal,paçuli,gül ve ak günlük kokularından beslenirler ve bu buhurların tüttürüldüğü yerlere bazen kendiliğinden gelirken bazende bir davet varsa normalden çok daha seri icabet ederler. Bu tür kokularla beslenenler genellikle iyi huylu uhrevi veya sülfi cinnilerdir. Lâkin bu tarz hoş ve bereketli tütsülerle beslenen cinniler size sakin birer eren gibi gelmesin! Çok tehlikeli ve öfkeli cinnilerde olabilirler. Yada bu kokularla beslenmeyi sevip yeterince arif olamamış toy cinlerde olabilirler. Bu nedenle davetlerde her zaman çeşitli tedbirler almalıyız. Açıkca korunma kullanmayın yazan davetler hariç her işimizde önce allaha sığınmalıyız sonrasında kul oalrak elimizden gelen tedbirleri almalıyız.

Cinlerin hepsi şerri midir? Bu soru yine çok sorulanlar arasında ve cevabı koca bir HAYIR. Dostlarım havas ilmine gönül vermiş biri iseniz size ilk önerim öncelikle Kuran-ı Kerim okumanız ve yaratılanlar, Yüce Rabbimiz, Cihanlar sultanı peygamberimiz (S.A.V.) ve daha nice şeyi öğrenerek Kuran’ın bilgi ışığını keşfetmenizdir. Konumuza dönecek olursak cinlerin hepsi kötü değildir pek çoğu kötülüğe meyilli olabilir lâkin içlerinde nice evliyalar nice erenler nice rabbani dairesinde makam ve nizam sahibi olanlar olduğunu kuranımızdan hadislerimizden ve çeşitli ulema kaynaklarından öğrenmek mümkündür. Tabii mümkün mertebe kitabın eski basımını bulmalı hatta mümkünse el yazmasını bulup direk orjinalini okumalı. çünkü bildiğiniz gibi kitaplar çokça değişime uğruyor ve kıymetini yitiriyor.

Cinlerden korkmak gerekir mi? Bu sorunun cevabı yok aslında şöyle ki… Eğer siz şüpheli veya doğrudan şerri ameller peşinde koşupda bunun üstü üstüne birde kalkıp daire-i ğayb’dan kutbun vezirleri gibi müvekkiller yada surelere müvekkil hadimler hüddam toplulukları feriştahlar çağrırsanız elbette korkmalısınız zira şerleri sizi mahfedecektir. Allah bizi doğru yoldan ayırmasın. (Amin) Lâkin merak etmeyin şerle uğraşanlar da yine şerri cin ve şeytanlardan bir gün bedelini fazlasıyla çekeceklerdir. Bu hususun dışında sorumuz genel korkuysa kesinlikle cevap hayır. Zira cinlerden korkmak için bir sebep yoktur dostlarım. Allah c.c. kitabında buyurduğu gibi yalnızca “BENDEN KORKUN” diyerek korkunun sadece Allah c.c. ya karşı olması gerektiğini buyurmuştur. Ama elbette cinler insanlara zarar verebilir çünkü kulluğumuzdaki mümin olma hususundaki noksanlarımız bizi cinlere ve nice kötülüklere karşı savunmasız bırakıyor. Bu nedenle her zaman tedbirli dolaşmalıyız.
Ekran-Resmi-2014-10-03-09.25.03-162x300

Yayınlayan

“● Bir matbu’daki ifrit tasviri◆” üzerine 3 yorum

  1. Evet duruma göre değişir mesela maneviyatli bir hadimi varsa kişinin yalnis biseyler yaptinda insana uyari yapar baktin uyarilara uymazda devam ederse Tokati yer (: gerci buna zarar vermek demiyelim uyari diyelim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir